Kalkan Hakkında

Villa Kiralayarak tatil yapmak isteyen binlerce tatilciye ev sahipliği yapan Kalkan ın çok eski uygarlıklara da ev sahipliği yaptığı biliniyor. Tarih ve doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Kalkan ın uzun tarihine kısa bir bakış ;

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı'nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir. Kalkan bundan 150 - 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır.Tarih boyunca güvenilir bir liman olması, Elmalı - Gömbe - Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuş, ama 1970'li yıllardan sonra Antalya karayolunun açılmasıyla deniz ticaretini zayıflayarak hemen hemen sonlanmıştır. Uzun yıllar ulaşım zorluğunun da etkisiyle çevre ilçeler gibi canlılık kazanamamış ve kendini korumuştur. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir. İngilizler'in başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan'a yerleşmiş durumdadır. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan'ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiştir. Belde içindeki deniz taşlıktır ama 13 km uzaklıktaki Patara'daki plaj sığ denizi kumsalı ile bir alternatif oluşturur. Kalkan koyu mavi bayrak ödülü almaya hak kazanan temizlik ve güzelliktedir. Beyaz duvarlı evleriyle meşhur Kalkan, 1920'li yıllara kadar Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı mahallesidir. O zamandan geriye kalan mahallenin kilisesi bugün cami olarak kullanılmaktadır. Kalkan koyunun açıklarında, üzerinde yerleşim olmayan Çata Adası bulunuyor. Likya bölgesinde yer alan Kalkan, Büyük İskender’in Anadolu Seferi sırasında Makedonya Krallığı’nın kontrolüne girmiştir. Daha sonra sırasıyla, RomaMüslüman ve Anadolu Selçukları egemenliklerini yaşamıştır. Selçuklu devletinin yıkılması ile Tekeoğulları Beyliği‘ne bağlanmıştır. I. Beyazıt (Yıldırım) zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Eski adı Kalamaki olan Kalkan denize dik inen bir yamacın üzerinde kurulmuştur. Lodosa açık olan küçük kıyısında yat limanı vardır. Yatlar tüm ihtiyaçlarını buradan gidermektedirler.Mahallenin ekonomisi turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Çakıllı yapısıyla temiz bir görünüm de çizen Kalkan Halk Plajı, tüm dertlerinizi bir kenara bırakıp sakin bir gün geçirmeniz için iyi bir seçenek. Denizinde serinledikten sonra civarda şöyle bir gezintiye çıkabilirsiniz. Ücretsiz olarak girebileceğiniz bu plajda şezlonglar için ödeme yapmanız gerekiyor.
Kalkan koyu etrafında çok sayıda kayaların üzerine kurulan platform plajlar da bulunmaktadır. Girdiğinizde bir kaç metre derinliği bulunan bu plajlar yüzme bilmeyen tatilciler için risk teşkil etmektedir. 
Onlarca dalış noktası bulunan Kalkan koyunda Caretta caretta larla birlikte unutulmaz bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. 
Kaynak : https://blog.kasrehber.com/kas-kalkan-kalkan-gezi-rehberi-hakkinda-her-sey